
Pe scurt: Un generator portabil obișnuit consumă aproximativ 0,1–1,0 galoane de benzină pe oră, în funcție mai ales de putere și sarcină — un invertor mic de 2.000 W consumă aproximativ 0,1–0,2 gal/h, în timp ce un model mare, cu cadru deschis, de peste 7.500 W poate consuma 0,5–0,8 gal/h sau mai mult la sarcină moderată. Modelele pe propan, gaz natural și diesel au rate de consum diferite din cauza densității energetice a combustibilului, nu doar a dimensiunii motorului. Mai jos găsiți o prezentare detaliată în funcție de dimensiune, tipul de combustibil, sarcină și costurile reale de funcționare.
Ce determină, de fapt, consumul de combustibil
Patru variabile influențează cel mai mult consumul:
- Dimensiunea generatorului (puterea nominală): Motoarele mai mari consumă mai mult combustibil pe oră la același procent de sarcină — acesta este cel mai important factor.
- Procentul de sarcină: Un generator care funcționează la 25% din sarcină consumă considerabil mai puțin decât unul care funcționează la 100%, dar nu în mod proporțional — motoarele au un consum de bază necesar doar pentru a rămâne pornite, astfel că la sarcini mici sunt mai puțin eficiente din punctul de vedere al consumului pentru fiecare kWh produs decât la sarcini moderate.
- Tipul de combustibil: Benzina, propanul, gazul natural și motorina conțin cantități diferite de energie utilizabilă pe galon (sau picior cub), așa că același generator consumă volume diferite din fiecare combustibil pentru a produce aceeași putere.
- Tehnologia motorului: Generatoarele cu invertor, care variază turația motorului pentru a se adapta cererii în loc să funcționeze la o turație constantă, sunt de obicei mai eficiente din punctul de vedere al consumului la sarcină parțială decât motoarele convenționale cu turație fixă.
Cât combustibil consumă fiecare tip
Consumul de benzină în funcție de dimensiunea generatorului
La o sarcină de aproximativ 50%:
| Dimensiunea generatorului | Consum tipic (sarcină de 50%) |
|---|---|
| Invertor mic (1.000–2.200 W) | 0,1–0,2 gal/h |
| Portabil de dimensiune medie (3.000–4.500 W) | 0,25–0,5 gal/h |
| Cu cadru deschis, mare (5.000–7.500 W) | 0,5–0,8 gal/h |
| Portabil foarte mare (8.000–12.000 W) | 0,7–1,0+ gal/h |
Consumul de propan (GPL)
Propanul se vinde la greutate sau în butelii, nu se măsoară ca benzina, așa că de obicei consumul se calculează pe baza conținutului energetic al combustibilului:
Propan consumat pe oră (galoane) ≈ (sarcina în wați ÷ 3.000) × 0,65
| Sarcină | Consum aproximativ de propan |
|---|---|
| 1.000 W | ~0,22 gal/h |
| 3.000 W | ~0,65 gal/h |
| 5.000 W | ~1,1 gal/h |
| 7.000 W | ~1,5 gal/h |
O butelie standard de propan de 20 lb conține aproximativ 4,7 galoane — la o sarcină de 3.000 W, oferă aproximativ 7 ore de funcționare.
Consumul de gaz natural
În cazul generatoarelor conectate la o conductă de gaz, consumul se măsoară în picioare cubice pe oră, nu în galoane:
| Putere nominală | Consum tipic (sarcină maximă) |
|---|---|
| 3.000 W (3 kW) | ~30–39 ft³/h |
| 5.000 W (5 kW) | ~50–65 ft³/h |
| 7.000 W (7 kW) | ~70–91 ft³/h |
Gazul natural asigură, practic, o autonomie nelimitată atât timp cât există alimentare de la conducta de gaz, deoarece generatorul nu depinde de un rezervor propriu.
Consumul de motorină
Generatoarele diesel sunt mai rare în cele mai mici categorii de generatoare portabile, dar se găsesc în modelele tractabile pentru șantiere și în cele portabile mai mari sau cu două tipuri de combustibil. O regulă empirică folosită frecvent în industrie este de 0,1 galoane de motorină per kWh la sarcină maximă:
| Dimensiunea generatorului | Consum tipic de motorină (sarcină maximă) |
|---|---|
| 3.000 W | ~0,3 gal/h |
| 5.000 W | ~0,5 gal/h |
| 7.000 W | ~0,7 gal/h |
| 10.000 W | ~1,0 gal/h |
Exemple din lumea reală
Specificații publicate de producători pentru câte un model compact de fiecare marcă, fără modificări — toate cu puteri similare, testate la sarcina indicată de fiecare producător:
| Model | Combustibil | Putere nominală | Consum | Sarcină |
|---|---|---|---|---|
| Honda EU2200i | Benzină | 2.200 W | 0,12 gal/h | 25% |
| Generac GP2200i | Benzină | 2.200 W | 0,11 gal/h | 25% |
| GRETECH JLY2500 | Benzină | 2.300 W | ~0,26 gal/h | 75% |
Acestea sunt cifrele publicate de fiecare producător, nu valori convertite pentru o sarcină comună — Honda și Generac au fost testate la o sarcină redusă, de 25%, în timp ce cifra pentru GRETECH este publicată la o sarcină mai mare, de 75%, ceea ce duce, în sine, la un consum mai ridicat. Chiar și așa, GRETECH JLY2500are un avantaj pe care celelalte nu îl au: este singurul dintre cele trei conceput să funcționeze cu GPL sau gaz natural, pe lângă benzină.
Cum influențează diferiții combustibili atât consumul, cât și puterea produsă
Benzina, propanul și gazul natural nu conțin aceeași cantitate de energie utilizabilă per unitate, așa că schimbarea tipului de combustibil folosit de același generator modifică atât rata de consum cât și puterea efectivă — nu doar costul de funcționare.
- Benzina are cea mai mare densitate energetică dintre cei trei combustibili obișnuiți pentru motoarele cu aprindere prin scânteie, motiv pentru care este folosită de regulă ca reper pentru puterea nominală a generatorului.
- Motorina oferă mai multă energie utilizabilă per galon decât benzina, propanul sau gazul natural, iar motoarele diesel au și un ciclu de ardere mai eficient — de aceea, generatoarele diesel au de obicei cel mai mic cost al combustibilului per kWh furnizat, deși motorina costă, de regulă, mai mult per galon decât benzina.
- Propanul conține cu aproximativ 25–27% mai puțină energie per galon decât benzina, motiv pentru care utilizarea propanului la un generator cu două tipuri de combustibil duce adesea la o rată de consum vizibil diferită și, la unele modele, la o putere maximă ușor redusă în comparație cu benzina.
- Gazul natural oferă, de regulă, o putere utilizabilă ceva mai mică decât propanul la aceeași dimensiune a motorului, aspect important mai ales pentru sarcini mari.
Acesta este compromisul pe care generatoarele cu mai mulți combustibili și cele cu două tipuri de combustibil sunt concepute să îl gestioneze — în loc să fie condiționat de costul și disponibilitatea unui singur combustibil, utilizatorul poate alege benzina când prioritatea este puterea maximă sau poate trece la GPL/gaz natural când contează mai mult comoditatea ori costul de funcționare.
Cum să vă calculați costul propriu al combustibilului
Costul zilnic al combustibilului = consum (gal/h) × ore de funcționare × preț per galon
Exemplu: un generator de 5.000 W care consumă 0,5 gal/h de benzină, funcționează timp de 8 ore, la 3,00 $/galon: 0,5 × 8 × 3,00 $ = 12 $/zi
Comparație a costurilor de funcționare în funcție de tipul de combustibil
Folosind prețurile medii naționale ale combustibililor (2026) și un generator de 5.000 W care funcționează la 50% din sarcină (putere furnizată de 2.500 W) ca reper comun:
| Combustibil | Preț mediu | Consum (5.000 W, sarcină de 50%) | Cost/oră | Cost per kWh furnizat |
|---|---|---|---|---|
| Gaz natural | ~1,45 $/therm | ~57 ft³/h | ~0,85 $ | ~0,34 $ |
| Motorină | ~3,55 $/gal | ~0,25 gal/h | ~0,89 $ | ~0,36 $ |
| Benzină | ~3,00 $/gal | ~0,5 gal/h | ~1,50 $ | ~0,60 $ |
| Propan | ~2,67 $/gal | ~1,1 gal/h | ~2,94 $ | ~1,18 $ |
Gazul natural și motorina au cel mai mic cost per kWh livrat, cu costuri aproape egale; benzina se situează la mijloc, iar propanul — în ciuda comodității sale — este de obicei cel mai scump per kWh la prețurile medii actuale, deoarece densitatea energetică mai mică înseamnă că se consumă mai mulți galoane pentru aceeași putere. Prețurile combustibililor variază semnificativ în funcție de regiune și sezon, așa că priviți comparația ca pe una relativă, nu ca pe o ofertă exactă pentru zona dvs.
Avantajele și dezavantajele fiecărui tip de combustibil
Benzină
- ✅ Disponibilă pe scară largă, cel mai mic cost obișnuit de achiziție al generatorului, cea mai mare densitate energetică dintre combustibilii cu aprindere prin scânteie (propan/gaz natural)
- ❌ Se degradează la depozitare (necesită stabilizator, termen de păstrare de aproximativ 6 luni), poate lipsi în timpul dezastrelor regionale, cost mediu de funcționare
Motorină
- ✅ Cea mai mare densitate energetică dintre cele patru, printre cele mai mici costuri per kWh livrat (aproape la fel ca gazul natural), termen de păstrare mai lung decât al benzinei, motoare construite pentru utilizare susținută și intensă
- ❌ Cost inițial mai mare al generatorului, funcționare mai zgomotoasă, mai puțin obișnuită la modelele portabile mici, se poate gelifica pe vreme rece
Propan (GPL)
- ✅ Termen de păstrare nelimitat, ardere curată, ușor de depozitat în butelii suplimentare, aprovizionare constantă
- ❌ Cel mai mare cost per kWh livrat la prețurile actuale, densitatea energetică mai mică necesită un volum mai mare, o anumită reducere a puterii față de benzină la sistemele neoptimizate
Gaz natural
- ✅ Printre cele mai mici costuri per kWh (aproape la fel ca motorina), autonomie practic nelimitată dacă este alimentat prin conductă, nu necesită depozitarea combustibilului la fața locului
- ❌ Nu este portabil — depinde de o conductă de gaz, nu este disponibil dacă serviciul de distribuție a gazelor este întrerupt, necesită instalare
Cum să alegeți tipul potrivit de combustibil
În loc să alegeți combustibilul doar după preferințe, merită să îl evaluați în funcție de câțiva factori obiectivi:
Dimensiunea generatorului și sarcina.
Sarcinile mici (sub aproximativ 3.000 W) rareori justifică infrastructura necesară pentru gazul natural sau costul inițial mai ridicat al motorinei — benzina sau propanul simplifică lucrurile. Pentru sarcinile mai mari și susținute (5.000 W+), costul mai mic per kWh al motorinei și gazului natural începe să compenseze semnificativ costul inițial sau de instalare mai ridicat.
Necesarul de autonomie.
Utilizarea scurtă și ocazională (câteva ore în timpul unei pene de curent) nu beneficiază prea mult de avantajul de eficiență al motorinei sau gazului natural — economiile la combustibil sunt prea mici pentru a conta. În cazul utilizării prelungite sau frecvente (pene de curent de mai multe zile, utilizare regulată pe șantier), eficiența per kWh se traduce în economii reale.
Costul de funcționare versus costul inițial.
Motorina și gazul natural sunt mai ieftine în exploatare, dar generatoarele diesel costă mai mult la achiziție, iar gazul natural necesită racordarea la o conductă. Generatoarele pe benzină și propan sunt de obicei mai ieftine la cumpărare, dar au un cost de funcționare mai mare per kWh. Costul total de deținere depinde de numărul de ore de funcționare efectivă a unității pe durata de viață.
Depozitarea combustibilului și termenul de păstrare.
Benzina se degradează în câteva luni dacă nu se folosește un stabilizator, așa că este potrivită pentru generatoarele utilizate suficient de des pentru a consuma combustibilul. Propanul nu se degradează la depozitare, fiind alegerea mai bună pentru un generator care stă mai mult nefolosit, pregătit pentru o urgență.
Cerințe de portabilitate.
Benzina, propanul și motorina se transportă împreună cu generatorul. Gazul natural, nu — aparatul poate fi portabil, dar are nevoie de racord la o conductă de gaz oriunde funcționează pe gaz natural. În cazul unui generator cu mai mulți combustibili, acest lucru nu este un impediment: trebuie doar să treceți la benzină sau GPL în locurile fără conductă de gaz.
Clima și mediul de operare.
Motorina se poate gelifica la temperaturi scăzute dacă nu se folosește combustibil pentru sezonul rece sau aditivi. Propanul și gazul natural nu sunt afectate de frig în același mod, aspect important pentru generatoarele depozitate sau utilizate în climate mai reci.
Disponibilitatea combustibilului în situații de urgență.
Benzina poate lipsi și se formează cozi lungi la benzinării în timpul dezastrelor regionale, când cererea crește brusc. Buteliile de propan și conductele de gaz natural sunt de obicei mai rezistente la acest tip de întrerupere, deoarece aprovizionarea nu depinde de aceleași pompe de la benzinării, la care concurează toată lumea.
Luate împreună, aceste criterii indică de obicei un anumit combustibil — însă, dacă nu puteți exclude cu certitudine mai mulți factori (autonomie incertă, climă imprevizibilă, dorința de a vă proteja împotriva unei penurii de combustibil), un generator cu mai mulți combustibili elimină compromisurile, oferind mai multe opțiuni în același aparat.
De ce GRETECH
Producem generatoare portabile cu mai mulți combustibili din 1999, având eficiența și flexibilitatea combustibilului în centrul activității noastre de proiectare:
- Tehnologie brevetată a supapei de amestecare a gazului menține o putere constantă pe GPL, gaz natural și benzină
- Cost de funcționare mai mic pe oră, în special la modelele GPL proiectate pentru un consum eficient
- Sistem de oprire de siguranță încorporat care oprește automat alimentarea cu gaz imediat ce motorul se oprește
- Funcționare mai silențioasă — cu aproximativ 5 dB sub nivelurile de zgomot obișnuite de pe piață
- Certificări CE, EU5 și ISO 9001, susținute de peste 10 brevete tehnologice obținute în mai bine de două decenii de cercetare și dezvoltare

Întrebări frecvente
Cât combustibil consumă pe oră un generator portabil?
Majoritatea generatoarelor portabile consumă între 0,1 și 1,0 galoane de benzină pe oră, în funcție de dimensiune și sarcină; modelele mici cu invertor se situează la limita inferioară, iar cele mari, cu cadru deschis, la cea superioară.
Este mai ieftin să folosești propan decât benzină într-un generator?
De obicei, nu, la prețurile medii actuale — propanul costă în general mai mult per kWh livrat decât benzina, deoarece oferă mai puțină energie per galon. Avantajele sale sunt termenul de păstrare și ușurința depozitării, nu costul de funcționare.
Care este cel mai ieftin combustibil pentru un generator?
La prețurile medii naționale actuale, motorina și gazul natural au de obicei cel mai mic cost per kWh livrat, urmate de benzină; propanul este, în general, cel mai scump per kWh.
Procentul de încărcare chiar modifică atât de mult consumul de combustibil?
Da. Un generator care funcționează la o sarcină foarte mică este mai puțin eficient din punct de vedere al consumului per unitate de energie produsă decât unul care funcționează la o sarcină moderată de 50–75%, deoarece motorul arde o cantitate de bază de combustibil doar pentru a rămâne în funcțiune, indiferent de puterea solicitată.
Câți galoane de benzină trebuie să depozitez pentru o pană de curent de 3 zile?
Pentru un generator portabil de dimensiuni medii (0,3–0,5 gal/oră) utilizat 8 ore pe zi, sunt necesari aproximativ 7–12 galoane pentru trei zile — depozitați întotdeauna combustibilul în siguranță și respectați reglementările locale privind cantitățile depozitate.
Generatoarele cu mai mulți combustibili consumă mai mult decât modelele cu un singur combustibil?
Nu neapărat — un generator cu mai mulți combustibili bine proiectat oferă rate de consum comparabile pentru fiecare tip de combustibil acceptat, fără penalizări inerente pentru flexibilitatea suplimentară.
Dacă sunteți distribuitor sau revânzător și vă aprovizionați cu generatoare portabile eficiente din punctul de vedere al consumului sau cu mai mulți combustibili, în cantități mari, contactați echipa noastră pentru specificații, cantități minime de comandă și prețuri.
